Jakie rodzaje kamienia naturalnego można stosować na elewacji?

REKLAMA
REKLAMA
Rodzajów kamieni naturalnych które możemy stosować na elewacji jest bardzo wiele, w zależności od ich wyboru możemy liczyć że nasza elewacja z kamieni naturalnych będzie elegancka, gustowna i bardzo trwała. Kamienie naturalne najczęściej stosowane na elewacjach to piaskowiec, granit, wapień ale spotykane są też elewacje wykonane z bazaltu, kwarcytu, łupka, marmuru czy onyksu.
Kamień naturalny na elewacji
REKLAMA
Większość kamieni naturalnych można stosować na elewacji, nie kiedy mogą wymagać większej pielęgnacji czy impregnacji by zachowały swój naturalny i pierwotny wygląd. Nie zależnie na jaki kamień naturalny się zdecydujemy to nasza elewacja będzie wyglądała gustownie, elegancko z pewnego rodzajem przepychu.
Rodzaje kamieni naturalnych stosowanych na elewacji
Granit – jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, charakteryzuje się wysoką odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.
Bazalt – twarda skała pochodzenia wulkanicznego, występuje w odcieniach szarości pod względem właściwości porównywalny z granitem.
Wapień – występuje w dwóch rodzajach. Wapień miękki posiada ciepłe delikatne odcienie, nie nadaje się do polerowania. Wapień twardy jest bardziej zwarty, wytrzymały i dlatego często stosowany jest w miejscach intensywniej uczęszczanych.
Piaskowiec – powszechnie stosowane, posiadają delikatny jednolity odcień. Są kamieniem o porowatej strukturze dlatego powinno się je poddawać zabiegom impregnacyjnym.
Kwarcyt – jest kamieniem łupanym należącym do najtwardszych kamieni. Posiada połyskujące elementy które są drobinami kwarcu.
Łupek – należy do tańszych kamieni naturalnych, rosnącą popularność zawdzięcza swoim surowym wyglądem uzyskanym poprzez naturalnym rozszczepieniem powierzchni.
Marmur – jest twardym zwartym kamieniem posiadającym liczną paletę barw.
Onyksy – są różnobarwne o naprzemiennym układzie kolorów ciemnych z jasnymi. Ich cechą charakterystyczną jest przezroczystość co daje nieograniczone możliwości uzyskania ciekawych efektów podświetlając je.
Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?
Sposób mocowania elewacji kamiennych
Kamień naturalny na elewacji mocuje się za pomocą nierdzewnych kotw lub rusztów. Występują kotwy nośne i stabilizujące. Kotwy nośne utrzymują cały ciężar kamienia, a w zależności od jego wielkości i ciężaru stosuje się kotwy o różnych parametrach i wytrzymałościach. Kotwy stabilizujące stosowane są w celu utrzymania kamienia w pozycji pionowej. Ruszty najczęściej stosuje się na ścianach pochyłych i nieregularnych.
Zobacz także: Tynk mineralny czy akrylowy?
REKLAMA
REKLAMA