Jakie rodzaje kamienia naturalnego można stosować na elewacji?

Krzysztof Kowalski
rozwiń więcej
Większość kamieni naturalnych można stosować na elewacji, nie kiedy mogą wymagać większej pielęgnacji czy impregnacji by zachowały swój naturalny i pierwotny wygląd.

Rodzajów kamieni naturalnych które możemy stosować na elewacji jest bardzo wiele, w zależności od ich wyboru możemy liczyć że nasza elewacja z kamieni naturalnych będzie elegancka, gustowna i bardzo trwała. Kamienie naturalne najczęściej stosowane na elewacjach to piaskowiec, granit, wapień ale spotykane są też elewacje wykonane z bazaltu, kwarcytu, łupka, marmuru czy onyksu.

Kamień naturalny na elewacji

Większość kamieni naturalnych można stosować na elewacji, nie kiedy mogą wymagać większej pielęgnacji czy impregnacji by zachowały swój naturalny i pierwotny wygląd. Nie zależnie na jaki kamień naturalny się zdecydujemy to nasza elewacja będzie wyglądała gustownie, elegancko z pewnego rodzajem przepychu.

Rodzaje kamieni naturalnych stosowanych na elewacji

Granit – jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych, charakteryzuje się wysoką odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Bazalt – twarda skała pochodzenia wulkanicznego, występuje w odcieniach szarości pod względem właściwości porównywalny z granitem.

Wapień – występuje w dwóch rodzajach. Wapień miękki posiada ciepłe delikatne odcienie, nie nadaje się do polerowania. Wapień twardy jest bardziej zwarty, wytrzymały i dlatego często stosowany jest w miejscach intensywniej uczęszczanych.

Piaskowiec – powszechnie stosowane, posiadają delikatny jednolity odcień. Są kamieniem o porowatej strukturze dlatego powinno się je poddawać zabiegom impregnacyjnym.

Kwarcyt – jest kamieniem łupanym należącym do najtwardszych kamieni. Posiada połyskujące elementy które są drobinami kwarcu.

Łupek – należy do tańszych kamieni naturalnych, rosnącą popularność zawdzięcza swoim surowym wyglądem uzyskanym poprzez naturalnym rozszczepieniem powierzchni.

Marmur – jest twardym zwartym kamieniem posiadającym liczną paletę barw.

Onyksy – są różnobarwne o naprzemiennym układzie kolorów ciemnych z jasnymi. Ich cechą charakterystyczną jest przezroczystość co daje nieograniczone możliwości uzyskania ciekawych efektów podświetlając je.

Zobacz także: W jaki sposób dobrać materiał na elewację?

Sposób mocowania elewacji kamiennych

Kamień naturalny na elewacji mocuje się za pomocą nierdzewnych kotw lub rusztów. Występują kotwy nośne i stabilizujące. Kotwy nośne utrzymują cały ciężar kamienia, a w zależności od jego wielkości i ciężaru stosuje się kotwy o różnych parametrach i wytrzymałościach. Kotwy stabilizujące stosowane są w celu utrzymania kamienia w pozycji pionowej. Ruszty najczęściej stosuje się na ścianach pochyłych i nieregularnych.

Zobacz także: Tynk mineralny czy akrylowy?

Nieruchomości
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?
28 maja 2025

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?
26 maja 2025

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
26 maja 2025
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.
26 maja 2025

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?
23 maja 2025

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
23 maja 2025

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?
23 maja 2025

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »