REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Subskrybuj nas na Youtube
Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.
Bliźniaki posiadają garaże i duże ogrody. Fot. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Garaż w dzisiejszych czasach jest już nie tylko schronieniem dla samochodu, pełni także wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie rozplanowanie i wyposażenie. Zobacz, jaki powinien być dobry garaż?

Projekt garażu

REKLAMA

W projekcie garażu należy uwzględnić kilka rzeczy, m. in.

wielkość garażu – ile samochodów będzie musiał pomieścić i czy potrzebujemy dodatkowej strefy gospodarczej. Jeżeli chcemy zbudować garaż dla dwóch samochodów bez uwzględnienia miejsca do przechowywania innych rzeczy, minimalna wymagana powierzchnia garażu powinna wynosić 30m2. Jeśli jednak decydujemy się na strefę gospodarczą, powierzchnia garażu może wzrosnąć nawet do 50m2.

usytuowanie

powiązanie z domem i z ulicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

wygodny wjazd do garażu

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

REKLAMA

W fazie projektowania musimy zdecydować, czy garaż ma być wolnostojący, wbudowany w bryłę domu, czy też dostawiony do boku budynku. Warto też przemyśleć kwestię przejścia do części mieszkalnej – czy wejście ma być wewnętrzne, czy zewnętrzne. Jeśli decydujemy się na garaż wbudowany w parter domu, należy upewnić się, że nie uszczupli on nadmiernie powierzchni mieszkalnej. Istotne jest również zagospodarowanie przestrzeni nad garażem, często część mieszkalną i garażową przykrywa się jednym stropem, w takiej sytuacji najczęściej nad garażem aranżuje się strefę nocną domu. Garaż może być niższy niż pomieszczenia mieszkalne parteru, na przeciętny samochód osobowy potrzeba około 2,2 m wysokości.

Najlepszym sposobem na połączenie garażu z częścią mieszkalną jest stworzenie strefy pośredniej, która ogranicza przedostawanie się spalin do wnętrza domu i uwalnianie ciepła z powierzchni mieszkalnej, jeśli garaż nie jest ogrzewany. Projektując garaż należy wziąć pod uwagę także dogodny wjazd.

Zobacz także: Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Usytuowanie garażu

Planując usytuowanie garażu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zagospodarowanie całej posesji. Istotny jest także charakter ulicy, przy której stoi dom. W przypadku ulicy ruchliwej należy garaż umieścić w takim miejscu, aby możliwe było manewrowanie samochodem w obrębie posesji bez konieczności wyjeżdżania na ulicę. Należy zadbać również o utwardzenie dojazdu do garażu i zostawienie na podjeździe wolnej przestrzeni (około 6–7 m2) na dodatkowy samochód lub pojazd gości.

Zobacz także: Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Funkcjonalność

Aby utrzymać samochód w należytym stanie, warto zadbać o miejsce w garażu przeznaczone na środki czystości, narzędzia. Taki miniwarsztat najlepiej jest urządzić w pomieszczeniu oddzielonym od garażu drzwiami. Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodów, ogrzewanie nie jest konieczne, jednak trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, która odprowadzi z garażu opary i spaliny, a także będzie zapobiegać gromadzeniu się wilgoci na ścianach. W garażach ocieplanych najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, w tych nieogrzewanych – wystarczą dwa otwory na przeciwległych ścianach, jeden blisko stropu, drugi natomiast przy podłodze. Posadzka w garażu powinna być odporna na pęknięcia i na zabrudzenia, nie może być śliska.

Zobacz także: Dom – lepiej kupić czy wybudować?

Brama garażowa

W przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu, brama jest głównym elementem frontowej elewacji, warto więc zadbać o jej wgląd, a dokładnie o spójność wyglądu bramy z pozostałymi elementami elewacji. Na rynku dostępne są bramy, drzwi i okna z jednego materiału, zdobione tym samym wzorem i kolorem. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie spójnej kompozycji frontu. Bramy mogą być stalowe lub drewniane. Dużym powodzeniem cieszą się bramy automatyczne, będące elementem instalacji służącej do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Popularne są także bramy segmentowe otwierające się pionowo w górę.

Ważne informacje

1. Według przepisów jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, odległość między wrotami a najbliższą krawędzią okna powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

2. Przewody i urządzenia instalacyjne powinny być montowane pod sufitem nie niżej niż na wysokości 2 m od podłogi.

3. Wysokość garażu najlepiej jest dostosować do wzrostu najwyższego użytkownika i dodać 40 cm wolnej przestrzeni, jednak minimalna wysokość garażu nie powinna być mniejsza niż 2,2 m.

4. Jeśli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, należy zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni. Nachylenie pochylni nie może być większe niż 25%, więc jej długość wyniesie co najmniej 6 m (przy zagłębieniu posadzki garażu 1,5 m poniżej terenu) lub nawet 10 m (przy zagłębieniu 2,5 m poniżej terenu). Ponadto należy doliczyć odcinek długości co najmniej 0,6 m przed samym wjazdem na wykonanie odwrotnego spadku z garażu do krat wpustowych odwodnienia, aby woda deszczowa nie spływała do garażu.

Zobacz także: Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

OSZAR »