REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatkowe akcesoria do okna – praktyczne i funkcjonalne

Subskrybuj nas na Youtube
Nawiewnik okienny. Fot. MS więcej niż OKNA
Nawiewnik okienny. Fot. MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Rolety, moskitiery, nawiewniki i zabezpieczenia antywłamaniowe – to akcesoria okienne, które poza tym, że są praktyczne, zwiększają funkcjonalność okna i oraz bezpieczeństwo domu i mieszkania. Zobacz, które w akcesoria okienne warto zainwestować.

Decydując się na zakup okien, poza wyborem konkretnego produktu, należy rozważyć również wyposażenie go w uzupełniający osprzęt. Choć większość akcesoriów możemy dopasować do już zamontowanej stolarki, w niektórych przypadkach konieczne jest przewidzenie ich instalacji na etapie projektu. Pozwala to np. ukryć kasetę rolety pod elewacją. Przyglądając się ofertom producentów, warto zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład wyposażenia standardowego oraz śledzić sezonowe rabaty. Wiele firm proponuje także specjalne promocje przy zakupie np. sterowanie radiowe rolet za złotówkę. Pamiętajmy, że najważniejszym kryterium wyboru dodatkowych akcesoriów jest ich użyteczność. Dlatego należy dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania tak, aby wydatek nie okazał się niepotrzebną inwestycją.

REKLAMA

Okucia antywłamaniowe

Standardowe okucia z zaczepami rolkowymi, choć bardzo dobrze uszczelniają okno, nie są najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem dostępnym na rynku. W tym celu producenci polecają okucia antywłamaniowe z ryglami grzybkowymi i specjalnymi zaczepami przeciwwyważeniowymi.

Okucia okienne. Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: Jakie uszczelki i okucia wybrać do okien?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest specjalny hamulec okienny sterowany klamką, dzięki któremu możemy zatrzymać otwarte okno w dowolnej pozycji, a także wielostopniowy system uchyłu okna, dzięki któremu skrzydło po uchyleniu pozostanie zawsze w wybranej przez nas pozycji – dodaje Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Kontaktrony - czujniki instalacji alarmowej

Coraz bardziej popularnym zabezpieczeniem stają się także kontaktrony. To niewielkie czujniki instalacji alarmowej, które montuje się po wewnętrznej stronie ramy i skrzydła. Przy zamkniętym oknie są więc zupełnie niewidoczne. Jeśli niepowołana osoba będzie chciała się dostać do naszego domu, uruchomiony zostanie system alarmowy, z którym są skorelowane. W przeciwieństwie do czujników ruchu montowanych wewnątrz domu, kontaktrony reagują zanim ktoś dostanie się do środka budynku. Poza tym przy wyjściu z domu wystarczy rzut oka na panel sterowania systemem alarmowym, aby dowiedzieć się, które okna zostawiliśmy nieopatrznie otwarte.

Rolety zewnętrzne

Jednym z rozwiązań na zwiększenie bezpieczeństwa naszego domu są również rolety zewnętrzne. Ich funkcja nie ogranicza się jednak tylko do tego – zapewniają także ochronę przed nadmiernych hałasem dobiegającym z zewnątrz i ograniczają straty ciepła z budynku. Poza tym, stanowią skuteczną ochronę przed niepożądanymi promieniami słonecznymi. Chcąc położyć większy nacisk na komfort ich obsługi możemy zdecydować się na moduł zdalnego sterowania. Wystarczy wyposażyć roletę w silnik elektryczny, a następnie wybrać odpowiedni dla siebie kontroler. Urządzenie umożliwia sterowanie zasłonami poprzez włącznik natynkowy dowolnego producenta lub przez pilota radiowego, co w znacznym stopniu zwiększa komfort użytkowania. Bardziej zaawansowane piloty wyposażone zostały w programator czasowy. Zapewnia to możliwość nadawania nazw poszczególnym programom np. "Kuchnia", "Balkon w salonie" i otwieranie oraz zamykanie konkretnych okien w ustalonym dniu tygodnia i godzinie. Może to symulować obecność właścicieli w domu, stanowiąc dodatkową ochronę przed włamaniem.

Pilot do zdalnie sterowanych rolet. Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: W jaki sposób działają rolety zewnętrzne?

Nawiewniki okienne

Wymianę powietrza można zapewnić otwierając okna kilka razy dziennie. Powoduje to jednak, że ciepło ucieka z pomieszczenia, a wysokość rachunków za ogrzewanie rośnie. Czasem otwarte okno zostawiane jest również podczas nieobecności lokatorów, co stanowi pokusę dla złodziei. Aby uniknąć takich sytuacji warto rozważyć montaż nawiewników. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej oferty - od najprostszych modeli manualnych po bardziej zaawansowane - automatyczne.

Nawiewnik okienny. Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

– Nawiewniki automatyczne działają w oparciu o pomiar wilgotności we wnętrzu. Jeśli jej stężenie w pomieszczeniu jest wysokie, nawiewnik otwiera się szerzej zapewniając intensywniejszą wentylację. Jeśli jest niskie – przepływ powietrza jest zmniejszany. Tańszym rozwiązaniem są jednak modele, które regulujemy ręcznie – mówi Artur Głuszcz. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie nawiewników, które powinno być indywidualnie dostosowywane do każdego obiektu. W tym celu należy wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń, ich liczbę oraz funkcję. Każde z nich w zależności od metrażu i przeznaczenia wymaga innego przepływu powietrza. W praktyce oznacza to, że w mieszkaniu dwupokojowym z reguły instaluje się co najmniej 2 nawiewniki – po jednym w każdym z pomieszczeń. Po szczegółowe informacje należy jednak zwracać się do sprzedawców okien bądź specjalistów budowlanych, którzy właściwie nam doradzą.

Moskitiery

Do najbardziej powszechnych rozwiązań należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest niemal niewidoczny. Ramy wykonywane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można z łatwością zdjąć w dowolnym momencie. Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką. Wybierając moskitierę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji. Ważny jest też kształt oraz wielkość powierzchni, które z kolei decydują o sprężystości siatki. Estetykę zapewnia wykonanie narożników pod kątem 45° i uszczelka licująca się z profilem ramki. Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych.

Moskitiera. Fot materiały prasowe

Zobacz także: Jak naprawić moskitierę?

Źródło: MS więcej niż OKNA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

OSZAR »