Jak wyliczyć moc kotła?

VAILLANT
rozwiń więcej
Moc kotła potrzebną do ogrzania nowego domu łatwo oszacować według prostego wzoru. Fot. VAILLANT
Moc grzewcza kotła zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania, typu izolacji oraz od liczby lokatorów. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.

Wielkość podstawowa

Moc kotła potrzebną do ogrzania nowego domu łatwo oszacować według prostego wzoru:

pow. w m2x 70 W/m2:1.000 = ... kW – zapotrzeb. na c.o.
+ ok. 20% = ... kW – zapotrzeb. do podgrzewania wody
= łączna moc w kilowatach (do c.o. i podgrzewania wody).

W przypadku zapotrzebowania na ogrzewanie > 20 kW z reguły do mocy c.o. nie dodaje się mocy do podgrzewania wody, czyli dobierając kocioł grzewczy przyjmuję się tylko zapotrzebowanie na c.o.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Dla przeciętnego domu jednorodzinnego o powierzchni mieszkalnej 150 m2 normatywne (obliczeniowe) zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi od 8 kW do 12 kW. Warunkiem jest realizacja budowy według dzisiejszych, energooszczędnych norm. Dokładną wartość zapotrzebowania, uwzględniającą technologię budynku, powierzchnię mieszkalną, izolację termiczną i typ instalacji sanitarnych, powinien określić projektant instalacji grzewczych.

Zobacz także: Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Nieruchomości
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]
08 maja 2025

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »