Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną?

Emil Węgrzyn
rozwiń więcej

Budownictwo mieszkaniowe poprzesz zastosowanie nowych energooszczędnych rozwiązań chociażby takich jak np.: nowoczesne okna wyposażone w system uszczelek, spowodowało pogorszenie warunków wewnątrz pomieszczeń. Jest to wynikiem słabo działającej wentylacji naturalnej lub całkowity jej brak. W rozwiązaniu tego problemu pomoże nam wentylacja mechaniczna.

Alternatywą wentylacji mechanicznej dla rozwiązania tego problemu może być wentylacja hybrydowa. 

Brak przepływu powietrza w pomieszczeniu, powoduję nagromadzenie się zanieczyszczeń np.: cząsteczek kurzu, dwutlenku węgla czy pary wodnej. Zbyt duża wilgotność, prowadzi do wytrącania się pary wodnej, czego skutkiem mogą być wilgotne ściany. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii a zwłaszcza grzybów. Oczywiście obniża to także komfort użytkowników przebywających w pomieszczeniach, ale co gorsze, może być powodem poważnych chorób. 

Jak sobie z tym radzić?

Wentylacja mechaniczna wyposażona np.: w krzyżowy wymiennik ciepła jest bardzo rozsądnym, choć nie najtańszym rozwiązaniem. Jeżeli myślimy o zamontowaniu właśnie tego rodzaju wentylacji, warto jest odzyskać możliwe jak najwięcej ciepła, z powietrza usuwanego na zewnątrz budynku. 

Co przemawia za jej zastosowaniem?

Najważniejszą zaletą wentylacji mechanicznej jest to, że zapewnia ona utrzymanie stałych parametrów powietrza: temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Co więcej, jeżeli będziemy chcieli zmienić jego parametry, nie będziemy mieć z tym żadnego problemu, niezależnie od pory roku.

Zalety wymienników krzyżowych 

- sprawność odzyskiwania ciepła na poziomie 60%, a tym samym oszczędność energii,
- prosta konstrukcja,
- brak części ruchomych,
- niezawodność,
- niskie zużycie energii.

Wady wymienników krzyżowych

- duże gabaryty,
- możliwość występowania szronienia już w temperaturze około -5°C.

Nieruchomości
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »