Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej

Joanna Orzechowska
rozwiń więcej
Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników instalacji elektrycznych jest niewłaściwa naprawa bezpieczników poprzez wymianę rdzenia
Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Jest to chyba najbardziej „popularny” element instalacji, który odwiedzamy zawsze, kiedy nie mamy zasilania lub oświetlenia. Właściwie dobrane bezpieczniki ochronią nas nie tylko przed pożarem, ale i są zapewnieniem właściwie zabezpieczonej instalacji elektrycznej.

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników instalacji elektrycznych jest niewłaściwa naprawa bezpieczników poprzez wymianę rdzenia. Niewłaściwa ingerencją w strukturę instalacji może prowadzić do porażenia prądem, pożaru a nawet śmierci. Jeśli mamy wątpliwości co do jej działania, najlepiej poradzić się w tej kwestii specjalisty. Jeśli w wyniku awarii, bezpiecznik topikowy zostanie uszkodzony, pod żadnym pozorem nie należy go naprawiać a wymienić na nowy. Bezpieczniki automatyczne należy włączyć ponownie, natomiast jeśli nie będzie to możliwe, może okazać się, że je także będziemy musieli wymienić na nowe. Koszty ich wymiany są naprawdę nie wielkie, jeśli pod uwagę weźmiemy nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo od strony instalacji elektrycznej, przede wszystkim należy stosować odpowiednie zabezpieczenia, chroniące nas przed jej przeciążeniami bądź też zwarciami. Instalację elektryczną możemy zabezpieczyć stosując np. bezpieczniki topikowe oraz specjalne wyłączniki. W domach jednorodzinnych często stosuje się także wyłączniki różnicowoprądowe. Pozwalają one wykryć np. niewłaściwy przepływ energii elektrycznej, która może zagrażać bezpieczeństwu domowników. Jeśli wykryją one taką nieprawidłowość, natychmiast odłączają napięcie. Aby wyłączniki w prawidłowy sposób mogły chronić nasze bezpieczeństwo, reszta instalacji także powinna być sprawna. Wyłącznika nie powinniśmy instalować samodzielnie, powinien zająć się tym wyspecjalizowany fachowiec. Samodzielne prace przy instalacji mogą być bardzo niebezpieczne i zagrażać zdrowiu oraz życiu domowników a także prowadzić do pożaru. Jeśli zauważymy, że bezpieczniki dość często wyłączają napięcie na naszych obwodach, należy poprosić technika o skontrolowanie naszej instalacji. Niesprawna instalacja może być poważnym zagrożeniem oraz doprowadzić do większych awarii.

Jeśli zauważymy, że przewody elektryczne w naszym domu zaczynają się palić, pod żadnym pozorem nie wolno gasić ich wodą! Do tego celu stworzono specjalne gaśnice proszkowe. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce w naszym domu w pierwszej kolejności wyłączmy bezpieczniki a następnie wezwijmy pogotowie energetyczne.

Nieruchomości
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]
08 maja 2025

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »