REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza antykryzysowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Tarcza antykryzysowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorców
Tarcza antykryzysowa obniża zdolność kredytową przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegający się o kredyt hipoteczny znowu mogą liczyć na relatywnie niski wkład własny i złagodzenie innych wymogów bankowych – mówi Agata Antosiewicz, dyrektor działu kredytowego w Domu Kredytowym Victoria. Są też nowe skutki pandemii – prowadzący działalność gospodarczą, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowych mają mniejsze szanse na kredyt hipoteczny.

Zdaniem dyr. Antosiewicz po najtrudniejszych miesiącach: kwietniu i maju, gdy banki mocno ograniczyły podaż kredytów hipotecznych, w drugiej połowie roku nastąpiło pewne „odmrożenie” – w większości przypadków obniżono wymagania, co do wkładu własnego. W pierwszych miesiącach pandemii było to nawet 30 proc. własnych środków – teraz żeby skorzystać z kredytu hipotecznego za naszym pośrednictwem wystarczy mieć wkład własny w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. Działalność gospodarcza wciąż jest traktowana ostrożnie, ale umowy zlecenia i umowy o dzieło też już automatycznie nie wykluczają ubiegających się o kredyt – wyjaśnia A. Antosiewicz.

REKLAMA

Banki poluzowały, ale…

Wszystko wskazuje na to, że trwałym skutkiem pandemii, stanie się bardzo uważna weryfikacja branży, w której prowadzi aktywność ubiegający się o kredyt. Przy turystyce, hotelarstwie, transporcie czy działalności eventowej bankowcom z reguły zapala się pomarańczowe światło. Bankowi eksperci traktują także skorzystanie z tarczy antykryzysowej przez prowadzących działalność gospodarczą jako dowód niepewności o finansową przyszłość. Dyr. Antosiewicz dodaje, że tak samo traktowani są przy staraniach o kredyt zatrudniani przez nich pracownicy. Coraz częściej banki, które dotąd nie wymagały historii ROR dziś o nie proszą. – Nie chodzi już tylko o zaświadczenie o zatrudnieniu, wysokości zarobków, ale także potwierdzenie wpływu środków na konto – czy faktycznie przelane zostały na rachunek i do tego w deklarowanej wysokości – tłumaczy dyr.  Antosiewicz. 

Taniej, szybciej, wygodniej

W okresie pandemii zmiany w procedurach kredytowych są tak dynamiczne, że często kliencka wiedza na temat wymogów jest nieaktualna w momencie złożenia wniosku o kredyt. Dodatkowo banki bardzo ostrożnie podchodzą nie tylko do klientów, ale także do sytuacji finansowej deweloperów. To pole do działania dla wyspecjalizowanych firm takich jak Dom Kredytowy Victoria. Ważna jest stabilność firmy, fachowość ekspertów i wieloletnie kontakty z bankami. – Dokumentacja Victoria Dom jest we wszystkich bankach, z którymi współpracujemy, więc nie muszą już weryfikować naszej wiarygodności. Klient z naszego polecenia ma większe szanse na kredyt niż ten, który samodzielnie składa wniosek o kredyt na kupno nieruchomości u nieznanego bankowi dewelopera. Owocuje to znacznie szybszą procedurą. Nasz klient w praktyce już w dwa, trzy tygodnie wie, czy kredyt zostanie przyznany. Zawsze przedstawiamy przy tym oferty kilku banków i oferujemy bezpłatną pomoc naszych ekspertów na każdym etapie – mówi dyr. Antosiewicz.

Kredyt hipoteczny wciąż najpopularniejszy

Liczba chętnych na zakup mieszkania w Victoria Dom nie zmniejsza się. Dane dotyczące transakcji kredytowych w Domu Kredytowym Victoria dają powody do optymizmu (wrzesień 2020 r. – 144 mln zł, w (wrześniu ub.r. – 123 mln zł) i to mimo faktu, że w ostatnich miesiącach ok. 45 proc. klientów kupuje mieszkania za gotówkę. – Mamy niskie stopy procentowe, dlatego osoby posiadające gotówkę wolą pieniądze zainwestować w zakup mieszkania. Stopa zwrotu z wynajmu jest wyższa niż na koncie oszczędnościowym lub lokacie – tłumaczy A. Antosiewicz. Jej zdaniem, w najbliższej perspektywie nie ma istotnych zagrożeń dla branży po stronnie podaży kredytów hipotecznych i popytu na nieruchomości. – W Victoria Dom mamy bogatą ofertę mieszkań, jednak na rynku zauważamy poważne opóźnienia decyzji administracyjnych. I to jest powód do niepokoju dla całego rynku – zaznacza dyr. w Domu Kredytowym Victoria.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

OSZAR »