REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarium opieki nad kwiatami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrianne Mazurek
Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Twoją pasją są kwiaty i pragniesz zapewnić im kompleksową opiekę przez cały rok? Nic prostszego – wystarczy, że zapoznasz się kalendarium opieki nad roślinami. Dzięki niemu dowiesz się, czego potrzebują Twoje kwiaty w poszczególnych miesiącach i co możesz zrobić, aby poszerzyć swoją domową kolekcję!

Zacznijmy od początku roku – styczeń to miesiąc, w którym należy zasilać nawozem zimowym kwiaty, które kwitną akurat o tej porze roku. To również dobry czas na wysiew begonii bulwiastych i wiecznie kwitnących. Pod koniec stycznia możesz zacząć pędzić rośliny cebulowe.    

REKLAMA

REKLAMA

Kolejny miesiąc, luty, obfituje w zajęcia związane z przesadzaniem i przycinaniem kwiatów doniczkowych. Pamiętajmy, aby przesadzać kwiaty do odpowiednio dobranych doniczek, w których przygotowaliśmy w zależności od rodzaju hodowanego kwiatu specjalną mieszankę glebową. Na początku lutego możemy także zacząć podlewać sukulenty, pamiętajmy jednak, by dawki wody były raczej skąpe.

Marzec jest miesiącem, kiedy domowy ogrodnik ma pełne ręce roboty. Kwiaty wymagają systematycznego podlewania, nawożenia i zraszania (w zależności od potrzeb). Przesadzone w lutym kwiaty zaczynamy zasilać odpowiednimi nawozami, możemy także przesadzić kwiaty, którym do tej pory nie zdążyliśmy zmienić podłoża. Marzec to dobry miesiąc do rozmnażania kwiatów poprzez sadzonki pędowe i liściowe.

W kwietniu należy pamiętać, aby przestawić gatunki wiosenne w chłodniejsze miejsce – pierwiosnki, rośliny cebulowe i inne kwiaty dłużej zachowają swój ozdobny wygląd. Zwykle to właśnie w kwietniu przestają grzać kaloryfery, zatem zmniejszamy także dawki wody podawane kwiatom.

Nie zapominajmy o nawożeniu roślin, zwłaszcza w maju. Wtedy rośliny nadal przeżywają swój największy rozwój. Gatunki lubiące wilgoć zraszajmy często, ale tylko wtedy, gdy nie padają na nie promienie słoneczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czerwiec jest idealnym miesiącem do wystawienia kwiatów na świeże powietrze, oczywiście wystawiajmy tylko te gatunki nadające się do werandowania. W czerwcu, gdy słońce jest bardzo intensywne, nie możemy zapominać o cieniowaniu kwiatów stojących na parapetach okien południowych. Ze względu na wysokie temperatury musimy także regularnie podlewać naszych zielonych podopiecznych. W czerwcu mogą pojawić się szkodniki – należy zwracać zatem uwagę na liście kwiatów, aby szybko zapobiec zagrożeniu.

W lipcu przede wszystkim pamiętajmy o systematycznym podlewaniu! Ważne jest także zasilanie kwiatów – przeważnie raz na 10 dni nawozem wieloskładnikowym. Jeśli wyjeżdżamy w lipcu na wakacje musimy odpowiednio zadbać o naszych podopiecznych. Niektóre kwiaty bez podlewania przez dłuższy czas usychają, dlatego warto zadbać o stały dostęp do wody podczas naszej nieobecności.

Sierpień jest miesiącem, w którym należy stopniowo ograniczać zasilanie kwiatów oraz podlewanie niektórych gatunków – np. gloksynii. Warto dokładnie obejrzeć sukulenty – dla nich sierpień jest miesiącem szczególnego ryzyka ataku szkodników.

We wrześniu zaczynamy nawożenie kwiatów nawozami zimowymi. Przynosimy z dworu kwiaty, które spędzały lato na świeżym powietrzu. Warto spryskać je środkami owadobójczymi i grzybobójczymi – nawet jeśli nie ma widocznych niepokojących objawów, warto zapobiec ewentualnym nieproszonym gościom. Gdy rozpocznie się sezon grzewczy musimy nawilżać powietrze!

Październik jest miesiącem spoczynku dla naszych kwiatów. Ustawiamy je bliżej okien, aby miały większy dostęp do światła. Możemy także naświetlać je po zapadnięciu zmroku. Jedyny nawóz jakiego używamy do kwiatów powinien być zimowy, aby ułatwił przetrwanie w trudnych, domowych warunkach.

W listopadzie zaprzestajemy podlewania kaktusów, natomiast pozostałe rośliny nawadniamy umiarkowanie – zwłaszcza, jeśli zimują w chłodnym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które w sezonie letnim były werandowane – być może dopiero teraz zaatakowały je szkodniki. Nawozimy kwiaty nawozem zimowym, ewentualnie specjalnymi mieszankami zimowymi.

W grudniu należy zasilać gatunki, które kwitną w tym okresie. Możemy zastosować do tego specjalne pożywki lub nawozy. Kwiaty podlewamy w zależności od wymagań poszczególnych gatunków. Możemy także wysadzać świąteczne drzewka do ogrodu.

Zobacz także : Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

OSZAR »