Rodzaje nawozów do kwiatów

Adrianne Mazurek
rozwiń więcej
Przesadzanie roślin.
Każda roślina wymaga nawożenia, a tylko od jej preferencji zależy, jakim nawozem powinniśmy się posłużyć. Każdy nawóz ma za zadanie użyźniać glebę, jednak nie każdy robi to w ten sam sposób. Zobacz, jaki nawóz spełnia wymagania Twojej rośliny.

Na rynku dostępna jest ogromna ilość nawozów, ale przed kupnem dobrze zapoznać się z wymaganiami naszych roślin. W przypadku, kiedy posiadamy zaledwie kilku zielonych przyjaciół możemy nabyć nawóz uniwersalny, ale lepiej upewnijmy się, czy nadaje się on do wszystkich roślin. Najwygodniejszą formą nawożenia są nawozy w granulacie – podczas przesadzania mieszamy je z podłożem, a granulki stopniowo wypuszczają składniki pokarmowe. Często jednak nawóz taki nie wystarczy na cały okres. Zwłaszcza wiosną musimy uważać – wtedy rośliny wymagają częstszego zasilania.

Nawozy mają bardzo różną postać – granulatu, pałeczek, płynu i żelu. Przed zastosowaniem nawozu należy zapoznać się z instrukcją! Zazwyczaj nawozy mające postać koncentratu powinniśmy odpowiednio rozcieńczyć, a dopiero później zaaplikować je naszej roślinie.

Nawozy organiczne

Nawozy te mają służyć poprawieniu jakości gleby. Przede wszystkim użyźniają ją i sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Nawozy te utrzymują stały poziom próchnicy oraz zawierają między innymi azot, fosfor i potas. Najbardziej znanym nawozem organicznym jest obornik – powstaje on ze zwierzęcych odchodów oraz ściółki.

Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy wieloskładnikowe powstają w wyniku sztucznie zainicjowanych reakcji chemicznych. Są one najbardziej uniwersalnymi nawozami – przeważnie są mieszaniną dwóch lub trzech innych nawozów. Posiadają one niezbędne dla każdej rośliny składniki pokarmowe. Należy jedynie pamiętać, aby w lecie je sypać do doniczki, zaś w zimie – nawozić.

Nawozy mineralne

Zadaniem nawozów mineralnych jest dostarczanie roślinie niezbędnych składników mineralnych. Regulują one także poziom kwasowości gleby.

Nawozy płynne

Charakterystyczną ich cechą jest to, że dzięki swojej wodnistej strukturze roślina wchłania je niemal natychmiast. Zawierają niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin substancje.

Zobacz też : Jak zrobić mieszankę sadzeniową

Nieruchomości
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]
08 maja 2025

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »