Eszeweria – rozetowa piękność

Bożena Biela
rozwiń więcej
Eszeweria (Kamienna róża). Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Eszeweria inaczej nazywana jest kamienną różą. Naturalne środowisko Eszewerii to Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa. Jej kwiaty są drobne i mają dzwonkowaty kształt, mięsiste liście gromadzą wodę.

Ze względu na gromadzenie wody w liściach, Eszewerii nie trzeba często podlewać. Więcej uwagi pod tym względem należy jej tylko poświęcić w czasie dużych upałów.

Uprawa i pielęgnacja

Rośliny te lubią jasne stanowisko, z dużą ilością słońca. Tylko wtedy ich liście są odpowiednio wybarwione. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 200C w lecie, w zimie natomiast roślina ta powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 60C–80C. Powinniśmy zapewnić jej specjalną ziemię do sukulentów. Może być też uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych z 20% domieszką piasku. Roślinę podlewamy tak, by ziemia nie przeschła całkowicie: oszczędnie wiosną i latem (co dwa tygodnie, a w czasie upałów co tydzień), skąpo zimą (w chłodnym pomieszczeniu nawet raz w miesiącu). W okresie letnim zalecane jest kilkukrotne nawożenie, nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Eszewerię przesadzamy rzadko, najczęściej młode rośliny. Co roku na wiosnę, starsze rośliny – co dwa, trzy lata. Doniczki powinny być niskie i szerokie, bo Eszeweria ma płytki system korzeniowy.

Zobacz także: Rośliny balkonowe odporne na suszę i upały

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z bocznych rozet. Zabieg ten wykonujemy podczas przesadzania starszych egzemplarzy. Ostrym nożem odcinamy od rośliny matecznej rośliny potomne. Tak przygotowane sadzonki wkładamy do doniczek ze specjalną ziemią dla sukulentów i kaktusów. Po kilku tygodniach otrzymujemy młode okazy, które pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.

Zobacz także: Scindapsus (Rafidofora)

Eszeweria źle znosi okres zimowy, dlatego trzeba ją przenieść w miejsce o niższej temperaturze, w tym czasie ograniczamy również podlewanie. Gdy jej liście się marszczą oznacza to, że może mieć za sucho bądź za mokro – należy ją przenieść w chłodniejsze miejsce i obficie podlać. Natomiast gdy liście Eszewerii czernieją bądź zbyt łatwo się odrywają oznacza to, że roślina jest podlewana zbyt obficie – w takim wypadku należy ograniczyć częstotliwość podlewania do jednego w miesiącu. W ostateczności można pozyskać sadzonki i otrzymać nową roślinę.

Nieruchomości
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką
20 maja 2025

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób
20 maja 2025

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
20 maja 2025

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne
19 maja 2025

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »