REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najpopularniejsze choroby kaktusów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rebucja (Rebutia). Fot. Fotolia
Rebucja (Rebutia). Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kaktusy są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin. Jednak również i one mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze choroby kaktusów.

Kaktusy są znane ze swojej odporności na brak wody, promienie słoneczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak są narażone na ataki różnych chorób.

REKLAMA

Zgnilizna kaktusów

Jedną z chorób, które często atakują kaktusy jest zgnilizna. Najczęściej spotykana jest wiosną, gdy roślina jest zbyt często i obficie podlewana. W najgorszym przypadku choroba może zniszczyć korzenie i przyczynić się do obumierania pędów i szyjki korzeniowej. Żeby zapobiec zgniliźnie kaktusów warto spryskać roślinę środkami grzybobójczymi.

Szara pleśń

Chorobą, która najczęściej atakuje nasiona kaktusów jest szara pleśń. Jej objawy to brunatne plamki pojawiające się na siewkach. Rośliny zaatakowane przez szarą pleśń najczęściej ulegają całkowitemu zniszczeniu. Środkiem umożliwiającym ochronę kaktusa jest specjalny roztwór, w którym należy zaprawić nasiona.

Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy

Chloroza kaktusów

Kolejną chorobą atakującą kaktusy jest chloroza. Jej przyczyną jest niedobór w podłożu rośliny takich składników jak magnez i żelazo. Chloroza charakteryzuje się żółknięciem pędów. W celu jej zapobiegania należy systematyczne nawozić kaktusy odżywkami bogatymi w składniki mineralne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oparzeliny kaktusów

Przyczyną występowania oparzelin u kaktusów jest zbyt duża wilgotność powietrza oraz nadmierne nasłonecznienie. Najczęściej pojawiają się u roślin umiejscowionych na parapetach w nieklimatyzowanych pomieszczeniach. Oparzeliny to białe plamy, które pojawiają się na kaktusach i nie znikają nawet po przestawieniu na inne stanowisko. Jedyną możliwością ich zapobieganiu jest pielęgnacja kaktusa w odpowiednich warunkach.

Zobacz także:  Podlewanie kaktusów – krok po kroku


Zrzucanie pąków

Kaktusy są również narażone na zrzucanie pąków. Przyczyną tego procesu jest nieodpowiednie nawożenie, brak wilgoci oraz za niska temperatura. Żeby kaktus zdrowo rósł i kwitł należy odpowiednio go pielęgnować i usytuować na dobrze nasłonecznionym stanowisku.

Zgorzel

Zgorzel jest chorobą grzybową, która atakuje siewki kaktusów. Jego przyczyną jest sadzenie roślin zbyt blisko siebie, zakażone podłoże oraz nasiona. Zgorzel charakteryzuje się brązowym zabarwieniem szyjki korzeniowej kaktusa oraz obumieraniem jego korzeni. Odpowiednim środkiem zwalczającym tę grzybową chorobę jest chemiczna dezynfekcja nasion kaktusów.

Zobacz także: Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium

Słaby przyrost

REKLAMA

Przyczyną słabego przyrostu u kaktusów jest nieprawidłowa pielęgnacja czyli niedostateczne nawadnianie oraz nawożenie. Żeby temu zapobiec wystarczy raz na jakiś czas przesadzić kaktusa do innej ziemi oraz odpowiednio i systematycznie go nawozić.

Kaktusy tak jak inne rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Właściwe podejście do tych roślin zapewni ich zdrowy wzrost. Dlatego warto wiedzieć na jakie choroby narażone są kaktusy i jak im zapobiegać.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

OSZAR »