Rośliny doniczkowe, które są korzystne dla zdrowia

Justyna Hek
rozwiń więcej
kwiaty doniczkowe, lawenda, rośliny Fot. Fotolia
W przyrodzie istnieją zarówno trujące rośliny doniczkowe, jak i rośliny doniczkowe korzystne dla naszego zdrowia. Niektóre z nich usuwają szkodliwe substancje z powietrza, inne nadają się do wspomagania leczenia popularnych chorób, a wszystkie rośliny zielone produkują tlen niezbędny do życia człowieka i zwierząt. Podpowiadamy, które rośliny doniczkowe są korzystne dla naszego zdrowia.

Wielu z nas nie wyobraża sobie mieszkania bez dekorujących go roślin doniczkowych. Warto pamiętać, że niektóre z nich mogą być szkodliwe, inne zaś będą miały korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zdarzają się także rośliny, które łączą w sobie dwie te cechy – trujące są ich soki lub tkanki, zaś zbawienny wpływ na powietrze w naszym domu ma ich działanie oczyszczające.

Bluszcz

Tak właśnie jest w przypadku Bluszczu – wszystkie jego części są trujące, za najbardziej szkodliwe uznaje się zjedzenie owoców tej rośliny. Mimo to Bluszcz stanowi doskonały zielony filtr powietrza – usuwa z niego formaldehyd, czyli środek chemiczny wykorzystywany w lakierach do paznokci i dezodorantach. Formaldehyd działa negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy, ale może również podrażniać skórę lub spojówki.

Difenbachia

Podobnie jak z Bluszczem jest także z Difenbachią. Z jednej strony zawiera ona substancje trujące powodujące paraliż jamy ustnej i gardła, z drugiej działa jak filtr powietrza, ponieważ przechwytuje różnorodne szkodliwe substancje. Co ciekawe Difenbachia wpływa na koncentrację i pobudza do działania osoby przebywające w pomieszczeniu, w którym się sama znajduje.

Wężownica

Inną rośliną – filtrem powietrza jest Wężownica. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu, a poza tym posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Takie działanie wynika z substancji lotnych uwalnianych przez Wężownicę. Dodatkową zaletą tej rośliny jest jej łatwa pielęgnacja.

Palmy dekoracyjne

Bez względu na odmianę Palmy wpływają na oczyszczenie powietrza z benzenu, formaldehydu – tak jak Wężownice – amoniaku i ksylenu. Interesujący może się wydać fakt, że Palmy czynią powietrze w pomieszczeniu bardziej nawilżonym, co jest istotne zwłaszcza w okresie grzewczym.

Skrzydłokwiat

Tak jak dwie wspomniane wcześniej rośliny oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu, poza tym usuwa z niego również aceton i alkohol.

Dracena

Ta roślina doniczkowa poza usuwaniem ksylenu i popularnego formaldehydu potrafi także pochłaniać tlenek węgla – popularnie zwany czadem – i toulen – substancję zawartą w płynach czyszczących czy farbach.

Aloes

Ze względu na to, że roślina ta produkuje tlen nawet w nocy, możemy ją ustawić na parapecie w sypialni. Największą zaletą aloesu są jego właściwości lecznicze – rozcięty i przyłożony na ranę lub oparzenie liść aloesu przyspiesza ich gojenie.

Zobacz także: Najlepsze krzewy na balkony i tarasy

Zobacz także:  Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Zobacz także:  Uprawa granatu w domowych warunkach

Nieruchomości
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką
20 maja 2025

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób
20 maja 2025

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
20 maja 2025

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne
19 maja 2025

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »