REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Mieszkanie od gminy - kolejka chętnych 

Zapewnienie dachu nad głową rodzinom o niskich dochodach jest zadaniem własnym gmin. Tymczasem, jak wynika z danych GUS, ich zasoby mieszkaniowe systematycznie się kurczą. Pod koniec pierwszej dekady lat 2000. w posiadaniu samorządów było nieco ponad milion mieszkań czynszowych. W 2022 r. GUS doliczył się ich niespełna 779 tys., czyli o blisko 273 tys. mniej. 

REKLAMA

REKLAMA

– W ostatnich latach ten trend się utrzymał, a mimo to kolejka chętnych po mieszkanie od gminy zaczęła się zmniejszać. Może to świadczyć o tym, że coraz mniej gospodarstw domowych potrzebuje takiego wsparcia albo – co jest bardziej prawdopodobne – gminy postawiły warunki, w tym dochodowe, które mocno ograniczają krąg zainteresowanych – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. 

I dodaje, że jeszcze cztery lata temu na przydział lokalu od gminy czekało niemal 150,6 tys. gospodarstw domowych, a kolejnych 40 tys. oczekiwało na decyzję czy taki lokal im przysługuje. W ubiegłym roku na pierwszej liście było 123,8 tys. gospodarstw domowych, a na drugiej – ponad 36,7 tys. Niestety GUS nie podaje, jaką mają przed sobą perspektywę. Innymi słowy czy będą czekały na mieszkanie rok, a może 10 lat lub jeszcze dłużej. To zależy w dużym stopniu od tego, co to jest za gospodarstwo domowe (dzieci) oraz w jakich warunkach mieszkaniowych funkcjonuje. 

– Analizując statystyki GUS, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w wielu samorządach nie widać troski o mieszkańców, którzy ze względu na zbyt niskie zarobki nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za kredyt lub na najem na zasadach rynkowych. Gdyby było inaczej, to zasoby mieszkaniowe gmin by rosły, a nie kurczyły się – zauważa ekspert.

Gdzie najwięcej mieszkań czynszowych?

Najwięcej mieszkań czynszowych – blisko 81,3 tys. – miała w 2022 r. Warszawa. Jednak od 2009 r. ich liczba skurczyła się o 12% (to ok. 11,5 tys. lokali). Mniejsze ubytki (-10%) miały w tym okresie jedynie Lublin oraz Gorzów Wielkopolski. Najbardziej skurczyły się zasoby mieszkaniowe Białegostoku (-46%) i Łodzi (-39%). Co najmniej 30% spadek liczby mieszkań komunalnych między 2009 i 2022 r., GUS odnotował w Gdańsku, Olsztynie, Kielcach, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, Zielonej Górze i Rzeszowie. Z kolei w Toruniu i Bydgoszczy ubyła jedna czwarta mieszkań komunalnych,  w Katowicach - 18%, a w Poznaniu – 15%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Mieszkania w zasobach gmin

 

Mieszkania w zasobach gmin

GetHome.pl

Ekspert portalu GetHome.pl tłumaczy to tym, że gminy sprzedają mieszkania zajmującym je lokatorom oraz zwracają dawnym właścicielom lub ich spadkobiercom w procesie reprywatyzacji. Sprzedając mieszkania, gminy często pozbywały się kłopotu, jakim są kosztowne remonty. Niestety, wybudowanych przez samorządy mieszkań było mniej niż sprzedanych. Np. w Warszawie w latach 2009-2022. sprywatyzowano łącznie 13,7 tys. mieszkań komunalnych, a nowych powstało w tym czasie tylko nieco ponad 2,5 tys. Dopiero w ostatnich latach tempo prywatyzacji wyraźnie spadło. Np. władze stolicy sprzedały w 2013 r. przeszło 4,7 tys. mieszkań, a w 2022 r. już tylko 50. Problem w tym, że nie towarzyszył temu odpowiedni wzrost aktywności inwestycyjnej. Z danych GUS wynika, że Poznań jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym samorząd stara się powiększać swój zasób mieszkaniowy. Od 2016 r. wzrósł z ok. 12,5 tys. do ponad 12,7 tys. lokali. 

Mieszkania sprzedane i wybudowane przez gminy w latach 2016 -2022

 

Mieszkania sprzedane i wybudowane przez gminy w latach 2016 -2022

GetHome.pl

Jaki jest stan czynszówek? 

REKLAMA

Marek Wielgo podkreśla, że problemem wielu samorządów jest fatalny stan techniczny czynszówek, będący efektem wieloletnich zaniedbań remontowych. Część z nich to ruiny nadające się już tylko do wyburzenia. W Łodzi ten los czeka niemal 2,3 tys. mieszkań, a w Gdańsku – niemal pół tysiąca. W części miast wojewódzkich, których dotyczy ten problem, do rozbiórki przeznaczonych jest więcej mieszkań, niż powstaje nowych. Skrajnym przypadkiem jest Łódź, gdzie od 1995 r. miasto wybudowało tylko niespełna 1,9 tys. mieszkań komunalnych.  Z kolei w Gdańsku tylu mieszkań, ile czeka na rozbiórkę, nie wybudowano w tym mieście przez ponad 13 lat. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Szczecinie, gdzie od 20 lat budownictwo komunalne praktycznie nie istnieje, a wyburzyć trzeba 100 mieszkań. W Kielcach jest ich ponad 140, a tyle miasto wybudowało przez 10 lat. 

Pocieszeniem może być rosnące zaangażowanie miast w remonty swoich zasobów. Trzeba bowiem wiedzieć, że w każdym z nich wiele mieszkań jest wyłączonych z eksploatacji z powodu stanu technicznego, który zagraża zdrowiu lub życiu mieszkańców. W miastach wojewódzkich w 2022 r. na remont czekało lub było w trakcie remontu łącznie ponad 10,7 tys. pustostanów. To mniej więcej tyle, ile te miasta wybudowały w ciągu ostatnich 16 lat! Największą aktywność w kwestii remontów wykazywały: Warszawa (przeszło 3,8 tys. lokali), Łódź (ok. 1,7 tys.), Wrocław (ok. 1,2 tys.) i Gdańsk (1,1 tys.). 

– W ostatnich latach zdecydowanie więcej lokatorów dostawało klucze do mieszkań odzyskanych w wyniku remontu niż do wybudowanych od podstaw – przyznaje ekspert portalu GetHome.pl.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Za te rośliny w ogrodzie zapłacisz gigantyczną karę. Nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności [LISTA, KARY]

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Nie każdy ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

REKLAMA

OSZAR »