REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domy za miastem to coraz bardziej kusząca perspektywa. Jakie są plusy i minusy życia poza miastem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Na co zwrócić uwagę przed zakupem domu na obrzeżach miasta bądź w pobliskich rejonach?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakup domu na obrzeżach miasta bądź też poza jego granicami oznacza często znaczącą zmianę stylu życia, która wymaga analizy uwzględniającej nasze oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Patrząc na aktualne statystyki odnośnie migracji ludności, jak i dynamicznie rosnące ceny mieszkań w największych ośrodkach, jest to zazwyczaj jakościowy krok i kierunek, w którym podąża coraz więcej osób poszukujących komfortowych i spokojnych warunków do życia. 

Według statystyk w ostatnich latach kurczy się liczba mieszkańców polskich miast. Wyludniają się zwłaszcza centralne dzielnice miejskich aglomeracji. Przybywa za to nowych mieszkańców powiatów otaczających miejskie aglomeracje. Z drugiej strony, zgodnie raportem “Puls Nieruchomości”  opracowanym przez PKO BP, w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła liczba transakcji dotyczących zakupu  domów i mieszkań na obrzeżach największych polskich miast. Najbardziej zauważalne jest to w Warszawie, gdzie w 2021 roku domy i mieszkania kupowane w powiatach otaczających stolicę stanowiły 33 proc. wszystkich zawartych transakcji na rynku nieruchomości w aglomeracji warszawskiej. Dla porównania, w 2018 roku liczba ta wynosiła 19 proc., a w 2015 - 15 proc. Wspomniany wzrost odnotowało także Trójmiasto, Wrocław czy Kraków.

REKLAMA

Popandemiczna rzeczywistość na rynku nieruchomości

Co sprzyja zakupom nieruchomości poza ścisłą tkanką miejską i przeprowadzkom Polaków na peryferia? 
- Trend migracji ludności z centrum na obrzeża wielkich miast bądź też do okalających miasta powiatów, stał się widoczny w czasie pandemii. Powszechna praca zdalna i pandemiczne ograniczenia zrewolucjonizowały podejście Polaków do mieszkania poza miastem, co przełożyło się na gwałtowne zainteresowanie zakupem domów. W tym okresie obserwowaliśmy prawdziwy boom budowlany na obrzeżach miast. Dziś głównym motorem napędowym są z pewnością bardzo wysokie ceny mieszkań w mieście przy jednoczesnym, utrudnionym dostępie do kredytów i wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej po okresie szalejącej inflacji - mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction. 

Plusy i minusy życia poza miastem

REKLAMA

Dyskusja na temat wyższości domów na obrzeżach miast względem mieszkań w centrum (i na odwrót) trwa nieustannie od lat. Obie opcje mają zarówno swoich entuzjastów, jak i przeciwników. Zwolennicy wyprowadzki za miasto do większej, domowej przestrzeni chwalą sobie przede wszystkim większy metraż w niższej cenie, jak również korzystne i sprzyjające codziennemu wypoczynkowi warunki przyrodnicze. Ważnym argumentem jest także mniej odczuwalny problem smogu. Mieszkańcy osiedli domów na obrzeżach miast zwracają też często uwagę na większą łatwość budowania i rozwijania relacji sąsiedzkich, klimat sprzyjający integracji lokalnej społeczności. 

Z drugiej strony, miłośnicy wielkomiejskiego zgiełku chwalą sobie przede wszystkim łatwy dostęp do komunikacji miejskiej.  Większe miasto oznacza też większe możliwości odnośnie spędzania wolnego czasu. Osoby wybierające mieszkanie w bloku zwracają też uwagę na mniejszą liczbę obowiązków związanych z utrzymaniem nieruchomości. Z drugiej strony mieszkańcy bloków muszą mierzyć się w ostatnich latach z gwałtownie rosnącymi opłatami za czynsz.

Zakup domu powinien być przemyślaną decyzją

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej zamieszkać w domu za miastem czy w kompaktowym mieszkaniu w dobrej lokalizacji w centrum życia miejskiego. Wszystko zależy, tak naprawdę, od naszych indywidualnych preferencji i momentu, w jakim znajdujemy się aktualnie w naszym życiu. Inne potrzeby ma młody, nastawiony na rozwój kariery i rozrywkę singiel, a inne rodzina z dwójką dzieci. Dom staje się zwykle marzeniem i priorytetem na kolejny, dojrzalszy etap naszego życia. Zanim jednak “spakujemy swoje miejskie życie do walizek” i postawimy na spokojniejszy byt w domowych warunkach, w mniejszej miejscowości, warto przeprowadzić gruntowną analizę naszych oczekiwań w zderzeniu z możliwościami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co zwrócić uwagę przed zakupem domu na obrzeżach miasta bądź w pobliskich rejonach? 

REKLAMA

Komunikacja i transport
- Warto przeprowadzić dokładną wizję lokalną miejsca, w którym kupujemy dom. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na lokalną infrastrukturę pod kątem tego, jak wiele spraw będziemy mogli załatwić na miejscu. Jeśli mamy dzieci, warto rozejrzeć się po okolicy, np. w kontekście placówek edukacyjnych, przychodni czy parków z placami zabaw. Warto to zrobić również w przypadku zakupu mieszkania w mieście. Nie zawsze bliskość szkoły oznacza komfort dla nas i naszego dziecka. Często okazuje się bowiem, że szkoły w najpopularniejszych dzielnicach są przeludnione  i pracują nawet na trzy zmiany - mówi Bożena Rafalska  z biura sprzedaży Villa Campina, osiedla realizowanego w technologii szkieletowej w Ożarowie Mazowieckim. 
Zobaczmy też, jak wygląda komunikacja i dojazd do naszego potencjalnego, nowego miejsca zamieszkania. Warto przy tym zbadać, czy łatwo dojedziemy “do miasta” komunikacją miejską, a jeśli nie, to ile zajmie nam transport samochodem oraz jak dużo będzie to kosztować. Nie rzadko okazuje się, że dojazd z przedmieść zajmuje mniej czasu niż dojazd z zakorkowanych dzielnic Warszawy  do centrum miasta. 

Koszty utrzymania nieruchomości
Ważnym tematem  przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzce jest kwestia utrzymania nieruchomości. W powszechnej świadomości istnieje mit, że utrzymanie domu jest dużo kosztowniejsze niż mieszkania. Dotyczy to jednak tylko “starego” budownictwa. W rzeczywistości utrzymanie domu realizowanego na bazie nowych rozwiązań budowlanych jest dużo korzystniejsze niż w przypadku rosnących czynszów mieszkań w centrach miast. 
- Współczesne technologie budownictwa pozwalają na realizację efektywnych energetycznie i kosztowo domów. Przykładowo, w naszej inwestycji w Ożarowie Mazowieckim zastosowaliśmy drewniane prefabrykaty oraz wdrożyliśmy szereg dodatkowych rozwiązań, jak fotowoltaika, pompy ciepła czy rekuperacja. W efekcie, mamy tam osiedle domów, w której mieszkańcy potrafią płacić nawet 73 zł miesięcznie za media. Dla porównania, czynsz za mieszkanie o podobnym metrażu w Warszawie wyniesie ok. 1500 zł plus koszty prądu - komentuje Małgorzata Ostrowska. 

Rozwój zawodowy
Przeprowadzka na peryferyjne rejony to często bardzo duża zmiana, właśnie w kontekście wspomnianej sfery zawodowej. Dla osób, które pracują zdalnie, przeniesienie się do przestrzennego domu w otoczeniu zieleni jest bardzo kuszącą perspektywą. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wbrew pozorom, dla wielu grup zawodowych budowanie kariery i np. własnego biznesu w mniejszym mieście może być szansą, z uwagi na mniejszą konkurencję i mniejszą anonimowość wśród lokalnych społeczności.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

OSZAR »