REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wynajem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

Resort sportu i turystyki pracuje nad regulacjami dotyczącymi najmu krótkoterminowego. 15 stycznia 2025 roku w siedzibie MSiT odbyło się spotkanie dotyczące zmian prawnych w sektorze turystycznym. Wśród poruszanych tematów znalazł się także ten, dotyczący wynajmu krótkoterminowego. Resort zapowiedział, że pierwsze projekty ustaw trafią do konsultacji w I kwartale 2025 r. Jeszcze w październiku informowaliśmy o tym, że są prowadzone prace nad projektem ustawy ograniczające najem krótkoterminowy, w tym prowadzenie rejestru lokali wykorzystywanych na Airbnb. Wtedy też ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła w mediach społecznościowych, że nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków, są miejscem do życia – podkreślała.

REKLAMA

Zapytaliśmy założyciela Magmillon Kubę Karlińskiego o komentarz w tej sprawie. Na wstępie zaznaczył, że wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych. Dla właścicieli mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo oznacza zdecydowanie większe dochody i wyższą stopę zwrotu z inwestycji, ale dla ich sąsiadów wiążą się z nim poważne uciążliwości – hałas, zakłócanie ciszy nocnej i porządku – dodał. Wytłumaczył, że w centrach miast mieszkania sprzedawane są drożej, bo są w stanie wypracować właścicielom wyższe stopy zwrotu m.in. dzięki wynajmowi krótkoterminowemu. Ogranicza to istotnie pulę mieszkań dostępnych do wynajmu długoterminowego lub do zakupu w niższych kwotach – zauważył ekspert.

Najem krótkoterminowy mieszkań. Co się zmieni?

Karliński przypomniał, że z uzyskanych w mediach informacji wynika, że Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad regulacjami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Przewidują one, że samorządy będą prowadzić rejestr mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo w budynkach wielorodzinnych. Wpis do rejestru będzie możliwy jedynie pod warunkiem uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, w ramach której takie mieszkanie się znajduje.

Ograniczenie wynajmu krótkoterminowego, ustabilizowanie cen sprzedaży mieszkań

REKLAMA

Zdaniem eksperta, w budynkach, w których mieszkania wynajmowane krótkoterminowe stanowią mniejszość trzeba spodziewać się odmowy wydania takiej zgody przez wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie. Będą stać na straży spokoju większości właścicieli lokali – dodał Karliński.

REKLAMA

W jego ocenie, najem krótkoterminowy w budynkach mieszkalnych może zostać w pewnym momencie bardzo ograniczony tak jak Berlinie, Paryżu, Barcelonie i innych miastach Europy. Tysiące mieszkań trafią na rynek wynajmu długoterminowego, którego (systematycznie malejąca) zyskowność dodatkowo spadnie. Wiele z tych mieszkań trafi zapewne na sprzedaż, co może przełożyć się na ustabilizowanie cen sprzedaży mieszkań w największych miastach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To ciekawa sytuacja z punktu widzenia prawnego. Z jednej strony mamy do czynienia z prawem własności do lokalu gwarantowanym ustawami i konstytucją, a z drugiej strony próbę jego ograniczenia z powodu naruszeń miru domowego lub bezpośredniego otoczenia spowodowane uciążliwością niechcianych sąsiadów podobnych lokali. Czy nie jest to oznaka wprowadzenia mechanizmu odpowiedzialności zbiorowej za niedopatrzenia właścicieli wybranych lokali oraz wskazanie interesu jednej grupy poszkodowanej przez użytkowników lokali wynajmowanych krótkoterminowo jako bardziej priorytetowego niż właścicieli lokali? pytał ekspert. Wskazał, że jeśli te wymogi wejdą w życie, stracą na tym na pewno inwestorzy w większości prywatni, którzy inwestują w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Zyskają na tym hotele, dla których wynajem krótkoterminowy mieszkań jest bezpośrednią konkurencją. Skorzystają także mieszkańcy budynków w centrum dużych miast, w których powinno być spokojniej i bezpieczniej przez zmniejszenie ruchu w budynkach – podsumował Karliński.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

OSZAR »