REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną. Fot. Fotolia
Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników. Wczesną wiosną nie powinniśmy zapomnieć o profilaktycznych zabiegach, które mogą znacznie ograniczyć występowanie chorób i szkodników iglastych i liściastych roślin ogrodowych.

Najlepszym i najprostszym sposobem uniknięcia chorób i szkodników jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju. Chodzi głównie o zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska (nasłonecznienie lub cień), nawodnienia, zasilania nawozami oraz dobranie odpowiedniej wielkości rośliny do miejsca, w którym ma rosnąć. Ważna jest też opieka zimą (w razie potrzeby osłanianie roślin przed mrozami). Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników.

REKLAMA

Zwalczanie szkodników wiosną

Skutecznymi środkami służącymi do tego celu są Promanal lub Treol. Są to insektycydy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu kontaktowym przeznaczonym do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni, misecznika śliwkowego na śliwie, misecznika cisowca na cisie oraz ochojnika świerkowo-modrzewiowego na modrzewiu i świerku. Na roślinie działają powierzchniowo, czyli nie wnikają w głąb roślin.

Zobacz także: Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?

Środki najkorzystniej jest zastosować (w zależności od pogody) na przełomie lutego i marca lub przed pękaniem pąków wiosną. Musimy dokładnie opryskać rośliny, tak by ciecz spływała z pni i gałęzi. Warunkiem udanego zabiegu jest bezdeszczowa pogoda i temperatura – co najmniej 12 °C. Do wykonania oprysku należy wybrać suchy i niezbyt wietrzny dzień. Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak wypłoszyć ptaki z ogrodu?

Profilaktyka chorób grzybowych

Pierwsze ciepłe i słoneczne dni, to także czas kiedy mogą pojawiać się różnego rodzaju plamistości, rdze i inne choroby liści, igieł, pędów drzew i krzewów ozdobnych. Profilaktyczne zabiegi warto przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji roślin lub zaraz na jej początku. Przeciwko plamistościom i innym chorobom liści i igieł wykonuje się opryski różnymi środkami zapobiegającymi rozwojowi zarodników grzybów. Obecnie dostępnych jest mnóstwo fungicydów nadających się do tego celu. Godne polecenia są np. Bravo, Topsin, Amistar. Wykonujemy co najmniej dwa opryski co 7–10 dni. Nie ma niestety pełnej gwarancji, że choroby nie wystąpią ale z pewnością profilaktyka na początku sezonu pozwoli na znaczne ograniczenie ewentualnych porażeń.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

REKLAMA

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

OSZAR »