REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogród na górce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami. Fot. Fotolia
Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niepowtarzalny ogród? Nic trudnego jeśli tylko dobrze wykorzystamy zróżnicowanie terenu, na którym mieści się nasz kawałek zieleni. Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami.

Chociażby nieznaczne wzniesienie może być w ciekawym miejscem do zagospodarowania. Rośliny zasadzone na zboczu są bardzo dobrze widoczne i oświetlone. Nie muszą rywalizować o światło słoneczne, gdyż ich ułożenie wobec siebie jest kaskadowe. To z kolei wpływa na wygląd kwiatów czyniąc je równomiernie wybarwionymi.

REKLAMA

Miejsce może i trudne, ale z możliwościami

REKLAMA

Skarpy powodują, że cały układ naszego ogrodu staje się bardziej dynamiczny, jednak ich uprawa jest utrudniona ze względu na erozję, której ulegają ze względu na czynniki atmosferyczne. Takich problemów nie ma tylko na zboczach naturalnie porośniętych dziką roślinnością. Gdy oczyszczamy i przekopujemy takie zbocze podczas tworzenia ogrodu sprawiamy, że woda, która spływa zboczem po deszczu tworzy koleiny wypłukując tym samym składniki mineralne. Ten proces intensyfikuje mróz – woda zamarzając zwiększa swoją objętość i rozrywa strukturę gleby, zaś gdy rozmarza, ścieka po zboczu zabierając luźne cząstki gleby. Im mamy bardziej strome wzniesienie tym intensywniejsze jest to zjawisko.
Stoki można związać roślinami wieloletnimi z naciskiem na takie, które tworzą zwarte systemy korzeniowe i rozrastają rozłogowo, pod warunkiem, że sam stok ma mniej niż 30° spadku i zwartą strukturę.

Aby zabezpieczyć bardziej strome skarpy należy zastosować dodatkowe wzmocnienia, na przykład z siatki z tworzywa sztucznego o dużych oczkach albo takie z włókniny ogrodowej. Po ich ułożeniu wysiewa się na siatce trawę lub sadzi rośliny - we włóknach robimy nacięcia na krzyż i tam wsadzamy sadzonki.

Zobacz także: Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Co dwa tarasy to nie jeden

Gdy zdecydujemy się na ścięcie skarpy i podparcie jej murkiem możemy uzyskać kolejną płaską powierzchnię powstałą po skróceniu stoku. Taki zabieg umożliwi nam stworzenie kilku tarasów wznoszących się jeden nad drugim. Jeżeli będą miały wystarczająco duże rozmiary, każdy może stanowić osobny ogród obsadzony inną roślinnością. Murek dodatkowo będzie rodzajem skalniaka jeżeli posadzimy między kamieniami odpowiednie rośliny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co posadzić na skarpie?

Od ukształtowania terenu zależy jakie rośliny możemy posadzić w danym miejscu. W ogrodzie miejsca nasłonecznione przeplatają się z zaciemnionymi. Tam, gdzie mamy zagłębiny będzie bardziej wilgotno, zaś wyżej położone na skarpie partie są bardziej nastawione na wiatr i brak wilgoci. Wszystkie te aspekty musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru roślin. Jeżeli dobrze je ulokujemy będą bujnie i zdrowo rosnąć.
Miejsca najbardziej nasłonecznione są idealne dla roślin, które zniosą okresy suszy. Gdy jednak najbardziej liczy się dla nas to, jak dane rośliny wyglądają obok siebie, możemy pomyśleć o zainstalowaniu systemu nawadniającego – chociażby linii kroplującej. Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, musimy przekopać ziemię mniej więcej na głębokość szpadla. Warto też rozłożyć 3–5 cm warstwę kompostu i wymieszać z przekopaną ziemią.

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Mała skarpa dużo radości

Gdy teren, na którym mieści się działka jest tylko nieznacznie pofałdowany, można go splantować. Wówczas spadki nie przekroczą 5%, co sprawi, że otrzymamy zwyczajny trawnik lub miejsce na rabaty. Gdy jednak zależy nam na urozmaiceniu, możemy się pokusić o zwiększenie różnic wysokości. 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA

OSZAR »