REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Minusy zastosowania firanek

Subskrybuj nas na Youtube
Roleta Fot. Franc Gardiner
Roleta Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Firanki ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem, po mimo tego, że ich używanie ma wiele minusów. Współczesne trendy wnętrzarskie próbują zainteresować roletami zamiast firanek. Jakie są minusy związane z zastosowaniem firanek? I jakie są alternatywy?

Niewygodny montaż

Firanki często wymagają zamontowania podwójnych karniszy. Materiały, z których wykonane są firanki w niewielkim stopniu zatrzymują światło zewnętrzne. Jeśli chcemy zaciemnić okno musimy dodatkowo zakupić zasłonki, które niestety wymagają zastosowania dodatkowych mocowań, szyn i karniszy. Firanki nie zapewniają nam też 100% intymności, również w tym przypadku musimy się dodatkowo zaopatrzyć w zasłony. Alternatywnym rozwiązaniem są rolety, za ich pomocą możemy zasłonić się przed niechcianym wzrokiem sąsiadów, a także możemy regulować dopływ światła – możemy uzyskać też prawie całkowite zaciemnienie (za pomocą rolet zaciemniających). Wiele z nich pozwala także na prosty montaż.

REKLAMA

Zobacz także: Dekoracje okien – biżuteria okienna

Fot. Franc Gardiner

Zobacz także: Jak uchronić się przed upałem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzątanie

Firanki i zasłonki mają dużą powierzchnię i wykonane są z materiałów zbierających kurz i zapachy. Jeśli firanki są białe to po jakimś czasie szarzeją od kurzu, a w domach palaczy żółkną. Żeby utrzymać je w czystości należy je regularnie prać – a to z kolei wiąże się jeszcze z mozolnym zdejmowaniem, prasowaniem i znowu z wieszaniem.

Efekt wizualny

Firanki: drapowane, długie, koronkowe i tekstylne – rozciągając się na całej długości ściany, zabierają dużo przestrzeni i ograniczają dostęp do okna. Zasłaniając całą jego przestrzeń nie pozwalają na wyeksponowanie dekoracji ustawionych na parapecie. Oprócz tego optycznie zmniejszają przestrzeń.

Zobacz także: Czy zazdrostki w kuchni ciągle są na czasie?

Wszystkie problemy związane z użytkowaniem firan nie pojawiają się w przypadku rolet.

Fot. Franc Gardiner

REKLAMA

Zalety rolet wymienia Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner: – Korzyści wynikające z zamiany firanek na rolety są bardzo duże: możliwość montażu na ramie okiennej pozwala zachować nienaruszone ściany i sufit, uzyskujemy pełny dostęp do okna, a na parapecie możemy ustawić świeczki bez ryzyka pożaru. Rolety – w przypadku zabrudzeń – czyści się mokrą ściereczką. Nie zbierają kurzu i nie szarzeją. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiału rolety, możemy płynnie regulować dopływ światła i uzyskiwać ciekawe efekty: prześwitu w przypadku rolet żakardowych, a jeśli zdecydujemy się na rolety jednokolorowe, możemy wnętrze rozświetlić bądź nasycić wybranym kolorem.

Konserwatyści wnętrzarscy uważają, że wnętrze bez firanek będzie mniej przytulne. Nic bardziej mylnego – szeroki wybór kolorów, wzorów i faktur rolet może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Jasny, energetyczny, elegancki i delikatny – w zależności od indywidualnych upodobań.

Źródło: Franc Gardiner

Zobacz także: Rolety rzymskie – sposób na nowoczesną dekorację okien

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

OSZAR »