Jak wiercić otwory? Poradnik

Jak dobrze wywiercić otwór? Przede wszystkim należy posiadać dobre i sprawne narzędzia. W zależności jakie prace chcemy wykonywać powinniśmy rozważyć czy przyda nam się wiertarko-wkrętarka czy młot udarowo-obrotowy. Istotne są również wiertła, które powinniśmy dobierać pod katem tego, w jakim materiale zamierzamy wywiercić otwór. Zobacz poradnik - jak wiercić poprawnie.

Fot. Bosch

Do samodzielnego wykonywania prac niezbędne są przede wszystkim dobre narzędzia i elektronarzędzia. W każdym domu nie może zabraknąć wiertarko-wkrętarki lub młota udarowo-obrotowego. Wiele osób ma dylemat, które z nich wybrać. Wszystko zależy od tego, do czego i jak często chcemy ich używać.

Na co dzień w domu przyda się – wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, jest narzędziem do wiercenia, rozwiercania bądź pogłębiania otworów, a także wkręcenia wkrętów, by skręcić np. meble. To urządzenie, przydatne w codziennych, drobnych remontach, powinno się znaleźć w każdym schowku z narzędziami. Bosch stworzył linię zieloną akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, które idealnie nadają się do użytku domowego – są poręczne i wydajne, więc praca z nimi jest bardzo łatwa.

– Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać wiertarko-wkrętarki z udarem lub wiertarki udarowe, które mają większą wydajność, więc sprawdzą się w przypadku tych, którzy często wiercą w ścianach – radzi Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Planujesz duży remont – przyda ci się młot udarowo-obrotowy

Do prac wymagających wiercenia otworów w betonie czy cegle przydadzą się natomiast młoty udarowo-obrotowe. Przy użyciu młotów udarowo-obrotowych można też wydajnie podkuwać. Ich skumulowana moc szybko i bez problemu przezwycięży opór każdego materiału – niezależnie od siły nacisku wywieranej na narzędzie!

Gdy już zdecydujemy się na elektronarzędzie, musimy jeszcze wybrać odpowiednie do danej pracy i materiału wiertło.

Piórkowe wiertła służą do wiercenia w drewnie, koronowe – do wykonywania otworów o stosunkowo dużych średnicach, a np. wiertła widiowe – do wiercenia w betonie. Do codziennych prac można wybrać także wiertła wielozadaniowe, które sprawdzą się przy wierceniu w murze, płytkach, drewnie, cienkim metalu oraz lekkim betonie. To też optymalny wybór przy wierceniu materiałów wielowarstwowych – tłumaczy Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Należy pamiętać o prawidłowym zamocowaniu wiertła i zwróceniu szczególnej uwagi na oś wiercenia, czyli trzymanie narzędzia w pozycji prostopadłej do wierconej powierzchni. Zapobiegnie to ewentualnym odchyłom wiertła na boki przy wykonywanej pracy. Ważne jest również dostosowanie prędkości wiercenia i siły nacisku elektronarzędzia. W przypadku młotów udarowo-obrotowych nacisk jest zbędny, ponieważ system udarowy sam wytwarza odpowiednią siłę do przewiercenia się przez materiał.

Bardzo ważna jest technika wiercenia

Istotne jest również prawidłowe trzymanie elektronarzędzia dwoma rękami. Jedną powinniśmy objąć rękojeść i włączać nią młot udarowo-obrotowy, drugą natomiast należy objąć dodatkowy uchwyt umieszczony na przodzie narzędzia. Uchwyt ten musi znajdować się w pozycji równoległej do podłoża, a nie prostopadłej do niego (i równoległej do rękojeści). To zapewni nie tylko stabilność, lecz także zwiększy nasze bezpieczeństwo w czasie pracy.

W czasie wiercenia należy na bieżąco usuwać zbędny kurz i pył z otworu i jego okolic, dzięki czemu praca będzie bardziej precyzyjna i efektywna. Niektóre elektronarzędzia, mają wbudowany specjalny system odsysania pyłu, co gwarantuje czystą pracę i oszczędność czasu.

Trening czyni mistrza – warto próbować swoich sił i nie zrażać się. Stosując się do powyższych porad, polubisz wiercenie i przekonasz się, że jest to czynność łatwa i niewymagająca pomocy ekipy remontowej.

Zobacz także: Gwoździarka pneumatyczna – czym się kierować podczas jej zakupu?

Nieruchomości
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]
08 maja 2025

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »