Home staging – metoda na sprzedanie mieszkania

PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
rozwiń więcej
Fotolia
Home staging to nic innego jak specjalne przygotowanie mieszkania lub domu do sprzedaży. Mieszkanie łatwiej jest sprzedać, gdy zostanie pozbawione indywidualnych cech nadanych mu przez dotychczasowych mieszkańców – i tym właśnie zajmie się home stager.

Sprzedaż mieszkania lub domu nie jest łatwa. Wymaga cierpliwości i czasu. Nie zawsze wystarczy jednak atrakcyjna cena i dobra lokalizacja. Czasami potrzeba czegoś więcej. Nierzadko zdarza się, że pomimo spełnienia wszystkich warunków, nadal nie możemy znaleźć chętnych na naszą nieruchomość. Co w takim razie zrobić, gdy oglądało ją już kilku zainteresowanych, ale żaden z nich nie zdecydował się na jej zakup lub wynajem? Co powoduje, że ich entuzjazm szybko wygasa, a telefon sprzedawcy wciąż milczy?

Home staging

Powodem może być nieodpowiedni wystrój, który odstrasza kupujących. Jeżeli firanki na oknach nie są świeże, zasłony powodują, że w mieszkaniu jest ciemno, na stoliku stoją kubki po kawie zamiast skromnego bukietu świeżych kwiatów, a w zlewie można znaleźć naczynia z ostatniego posiłku – nie jest dobrze. Z pomocą przychodzi nam home staging, czyli umiejętne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Istotą home stagingu jest takie wykorzystanie dostępnej przestrzeni, które pozwoli wyeksponować zalety nieruchomości.

Zobacz także: Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?

Czasami poprawa tylko kilku drobnych elementów (naprawa cieknącego kranu, odświeżenie ścian lub choćby pozmywanie naczyń), może znacznie przyczynić się do poprawy atrakcyjności mieszkania. Można też skorzystać z usług profesjonalnych home stagerów, którzy za niewygórowaną cenę (350–500 zł) pomogą przygotować mieszkanie tak, by zachwyciło odwiedzających.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Twórczynią home stagingu jest Barbara Schwarz. Ten sposób przygotowywania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu narodził się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Do nas przybył dopiero na początku tego wieku. W ostatnich latach powstało wiele stron internetowych, na których można znaleźć osoby profesjonalnie zajmujące się stagingiem. Najbardziej znaną polską home stagerką jest Maria Semczyszyn.

Zobacz także: Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Główne zasady

W home stagingu nie chodzi tylko o to, by szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie. Chodzi przede wszystkim o to, by zrobić to niewielkim nakładem kosztów. Jeżeli umiejętnie podejdzie się do sprawy, to można połączyć obydwa elementy. Badania pokazują, że profesjonalny stager potrafi sprzedać mieszkanie szybciej i drożej (nawet o 10 proc.).

Podstawowa zasada stagingu polega na tym, by przygotować mieszkanie w taki sposób, który pozbawi je indywidualnych cech nadanych mu przed dotychczasowych lokatorów. Dzięki temu mieszkanie ma się stać uniwersalne. Stagerzy podkreślają, że istotna jest neutralność i pozbawienie lokalu elementów związanych i z jego poprzednimi właścicielami lub najemcami (dziecięce zabawki, obrazki, pamiątki itp.).

Równie ważne jest także przygotowanie kuchni i łazienki. Wielu kupujących udaje się najpierw w te miejsca podczas oglądania mieszkania. Istotne jest więc to, by odpowiednio je przygotować – przede wszystkim gruntownie wysprzątać.

Oprócz porządku w domu dobrze jest zadbać też o porządek wokół niego (dotyczy to zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych). Przycięty trawnik, zadbany podjazd, zadbany żywopłot – to podstawa, by nie odstraszyć klienta i zachęcić go do obejrzenia wnętrza.

Oprócz ogólnie przyjętych zasad, którymi trzeba się kierować przy przygotowywania lokalu, każdy profesjonalny stager ma również swoje sposoby na przyciągnięcie klienta.

Zobacz także: Ile czasu sprzedaje się mieszkanie?

Mateusz Kozłowicz

Nieruchomości
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką
20 maja 2025

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób
20 maja 2025

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
20 maja 2025

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne
19 maja 2025

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »