REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości biurowych w Europie

Subskrybuj nas na Youtube
Rynek nieruchomości biurowych w Europie
Rynek nieruchomości biurowych w Europie

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Rynek nieruchomości biurowych w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

W Wielkiej Brytanii po wybuchu pandemii Covid-19 popyt na przestrzeń biurową spadł, ale mimo wciąż obowiązującego zalecenia pracy zdalnej, rynek nieruchomości biurowych, zwłaszcza w Londynie, wykazuje już oznaki ożywienia. Według danych agencji doradczej Bidwell, w grudniu 2020 r. w Londynie było 613 tys. m kw. wolnych przestrzeni biurowych - ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Firma Deloitte informuje jednak, że powierzchnia nowo budowanych biur w Londynie zaczyna rosnąć. W marcu 2020 r. w budowie było 464 tys. m kw., we wrześniu - połowa tego, w marcu 2021 r. pracowano nad 288 tys. m kw. nowych biur. Firma doradcza CBRE szacuje, że globalni inwestorzy są gotowi zainwestować w londyński rynek nieruchomości 40-45 mld funtów - więcej niż w jakiekolwiek inne miasto w Europie.

REKLAMA

Odbicie na brytyjskim rynku nieruchomości wynika z kilku czynników. Część firm wykorzystuje związane z pandemią załamanie, by poszukać lepszej siedziby. Zakup nieruchomości wciąż jest traktowany jako inwestycja, panuje przekonanie, że ceny powierzchni biurowych, tak jak wszystkich nieruchomości w Londynie, będą nadal rosły. Oczekuje się też powrotu części pracowników do biur i wzrostu zapotrzebowania na nowe powierzchnie - bezpieczniejsze pod względem sanitarnym i lepiej przystosowane do elastycznego trybu pracy.

Rynek nieruchomości biurowych we Francji

We Francji 2020 był najgorszym rokiem dla sektora nieruchomości od 20 lat. Inwestycje spadły o 42 proc., rynek najmu skurczył się o 45 proc. Nakłady na nowe powierzchnie biurowe zmniejszyły się o 30 proc. Operatorzy powierzchni biurowych starają się ją maksymalnie wykorzystać i stawiają na większą elastyczność wynajmując mniejsze i lepiej dostosowane do nowych warunków biura na krótsze kontrakty.

Gwałtownie zwiększył się popyt na otwarte na zewnątrz przestrzenie zielone, takie jak tarasy, wiszące ogrody czy odpowiednio zaaranżowane dachy budynków. W nowo planowanych francuskich biurach dużą uwagę przykłada się do systemów filtrowania powietrza. Odchodzi się też od budynków przeznaczonych tylko do pracy, a w nowo budowanych kompleksach mieszczą się też mieszkania, szkoły i przedszkola, sklepy oraz restauracje.

Rynek nieruchomości biurowych w Hiszpanii

W Hiszpanii rynek najmu nieruchomości biurowych zmniejszył się wraz z pandemią o ok. 40 proc. W największych miastach Portugalii w I kwartale 2021 r. zanotowano 80 proc. spadek wykorzystania przestrzeni biurowych w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Niektóre opustoszałe biura są przekształcane na placówki edukacyjne, tymczasowe mieszkania dla seniorów lub salony sklepowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek nieruchomości biurowych we Włoszech

We Włoszech liczba pracowników w biurowcach Mediolanu i Rzymu zmniejszyła się o 50-90 proc. Puste pozostają nie tylko prywatne biura, ale i gmachy administracji publicznej. Zwiększa się ilość niewynajętych przestrzeni biurowych. W związku z nieobecnością pracowników, w kryzysie pogrążyła się część branży gastronomicznej obsługująca dzielnice biur i wieżowców.

Rynek nieruchomości biurowych w Szwecji

W Szwecji zdecydowana większość firm przewiduje, że po pandemii ich siedziby ulegną zmianie. Z jednej strony wzrośnie zapotrzebowanie na mniejsze pomieszczenia dostosowane do łączenia się z osobami pracującymi zdalnie. Z drugiej - biura przyszłości mają być raczej "miejscami spotkań", oferującymi również przestrzeń do rozrywki i sportu, co ma wynagrodzić pracownikom konieczność wybrania się do biura. Na rynku nieruchomości już widoczny jest wzrost inwestycji w przestrzeń coworkingową.

Rynek nieruchomości biurowych w Niemczech

W Niemczech w 2020 r. nastąpił 4,8 proc. spadek obrotów sektora branży budowlanej zajmującego się budownictwem komercyjnym. W tym samym czasie budownictwo mieszkaniowe wzrosło o 7,6 proc. Według firmy doradczej PwC nieobecność skierowanych do pracy zdalnej pracowników biurowych może przyczynić się do zmniejszenia niemieckiego PKB w 2021 r. o 15 mld euro. Wynika to ze spadku wydatków na dojazdy, mniejszego popytu na usługi i towary w dzielnicach biurowych, a nawet mniejszego zapotrzebowania na prąd. Obroty samej branży cateringowej obsługującej biura zmniejszyły się od marca 2020 do lutego 2021 o 40 proc.

Rynek nieruchomości biurowych na Węgrzech

Na Węgrzech powierzchnia nowo wynajmowanych przestrzeni biurowych w 2020 r. zmniejszyła się o 40-50 proc. Według danych z I kwartału 2021 r. niewynajętych pozostaje 9 proc. biur, pustostanów jest o 2,8 pkt proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ceny wynajmu utrzymują się na stabilnym poziomie, nie wstrzymano także gwałtownie inwestycji. W 2020 r. na rynek trafiło 230 tys. m kw. nowych biur, w 2021 r. powinno ich być 160 tys.

Rynek nieruchomości biurowych w Rosji

REKLAMA

Obserwowaną tendencją na rynku nieruchomości biurowych w Moskwie jest przenoszenie się biur z centrum miasta do tańszych i dalszych lokalizacji. Firmy, które zredukowały liczbę pracowników w biurach zmieniają też pomieszczenia na mniejsze. Jednak analitycy nie widzą znacznego spadku wynajmowanych powierzchni, szczególnie wśród dużych firm.

Z powodu pandemii o ok. jedną czwartą wzrosły jednak koszty eksploatacji biur w Moskwie. To m.in. wydatki na sprzęt ochronny czy testy na obecność koronawirusa. Analitycy przewidują dalszy wzrost kosztów wynajmu, co związane jest m.in. z zamkniętymi granicami z krajami Azji Centralnej, skąd rekrutuje się wielu pracowników zajmujących się sprzątaniem czy pilnowaniem biur, przez co podrożeją również tego typu usługi.

Rynek nieruchomości biurowych na Ukrainie

Na pandemii ucierpiała branża nieruchomości biurowych w Kijowie. Spadły ceny wynajmu, wzrosła liczba pustostanów, ale w 2021 r. widoczne jest odwrócenie tego trendu. Mimo koronakryzysu nadal budowano również nowe biurowce. W 2020 r. przybyło ok. 100 tys. m kw. nowych powierzchni biurowych, które były wynajmowane głównie przez firmy z branży informatycznej.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

OSZAR »