Kiedy rozpocząć układanie podłogi w nowym domu?

Joanna Orzechowska
rozwiń więcej
Układanie drewnianej podłogi w nowy wybudowanym domu należy rozpocząć po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i instalacyjnych

Układanie drewnianej podłogi w nowy wybudowanym domu należy rozpocząć po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i instalacyjnych.

Kiedy?

Wilgotność drewna, z którego będziemy wykonywać parkiet powinna wynosić od 8 do 12%, natomiast wilgotność podkładu, nie więcej niż 3%. Tuż przed zakupem drewna, sprzedawca powinien zmierzyć jego wilgotność, jeśli tego nie zrobił należy go o to poprosić. Pomiary wilgotności należy dokonać także tuż przed położeniem podłogi.

W jaki sposób?

Większość drewnianych podłóg drobnowymiarowych (np. mozaiki) układa się poprzez przyklejenie ich na całej powierzchni do podkładu, na którym będą się znajdować. Trochę inaczej układa się parkiet, gdzie klejem smaruje się tylko pióra i wpusty.

Układanie

Przed rozpoczęciem układania podłogi, należy bardzo dokładnie wymieszać klej. Temperatura kleju jak i otoczenie powinna wynosić ok. 15°C. Rozprowadzając klej, należy pamiętać, aby nakładać go równomiernie za pomocą ząbkowanej szpachli. Między ścianą a krawędzią podłogi należy zostawić szczelinę ok. 1–2,5 cm. Jest ona wykonywana z racji tego, że drewno zmienia swoją objętość w zależności od wilgotności. Brak szczeliny może powodować późniejsze problemy z podłogą np. w postaci wybrzuszeń.

Klejem należy smarować tylko podkład, deszczułki i płyty jedynie do niego dociskamy, przesuwamy i dobijamy młotkiem.

Deszczułki w parkiecie tradycyjnym można układać także na lepik (aktualnie tego rozwiązań praktycznie się już nie stosuje). Parkiet i płyty Hajnówka do podkładu drewnianego, można przybijać za pomocą gwoździ. Specjalne gwoździe podłogowe należy wbijać pod kątem poniżej „wpistu”.

Nieruchomości
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?
28 maja 2025

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?
26 maja 2025

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
26 maja 2025
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.
26 maja 2025

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?
23 maja 2025

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
23 maja 2025

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?
23 maja 2025

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]
21 maja 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej
21 maja 2025

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »