Ekspert radzi: czego unikać przy klejeniu płytek?

Ekspert firmy Selena
rozwiń więcej
Trwałość płytek ceramicznych zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania podłoża oraz zaprawy klejowej. Wszelkie niedopatrzenia podczas tych czynności będą miały wpływ na końcowy efekt wykonanej pracy.

Zazwyczaj, jeśli decydujemy się samodzielnie ułożyć ceramikę, nieświadomie popełniamy błędy, które wpływają na wytrzymałość okładziny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ważne jest użycie dobrej jakości zaprawy klejowej. Ale najważniejsza jest fachowa wiedza i umiejętności. Co musimy wiedzieć, żeby podejść do sprawy profesjonalnie?

Trwałość płytek ceramicznych zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania podłoża oraz zaprawy klejowej. Wszelkie niedopatrzenia podczas tych czynności będą miały wpływ na końcowy efekt wykonanej pracy.

Jak przygotować podłoże?

W pierwszej kolejności powinno się dokładnie oczyścić powierzchnię. Niezależnie od tego czy przywiera do niej kurz czy znajduje się na niej tłusta plama, bezwzględnie należy je usunąć, ponieważ będą one osłabiać wiązanie zaprawy. Jeżeli tego nie zrobimy z należytą starannością, płytki będą słabiej przyklejone, a przez to również bardziej podatne na uszkodzenia.

Zobacz także: Jak samodzielnie tapetować ściany?

Następnie należy skuć wszelkie niestabilne fragmenty podłoża. Prawidłowo przyklejona okładzina może odspoić się razem z nimi. Po usunięciu wadliwych elementów powierzchnię należy wyrównać tak, by wysokość warstwy kleju była zgodna z tą, zalecaną przez producenta.

Jeżeli montażysta będzie próbował wyrównywać ubytki podłoża sięgające do głębokości 15 mm za pomocą kleju, zmianie może ulec rozkład naprężeń płytek, co zwiększy ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu warto zastosować specjalistyczne wyroby, (…). – mówi Alicja Giersz, product manager w firmie Selena.

Żeby zwiększyć siłę wiązania, powinniśmy zagruntować podłoże. Środek wyrówna jego chłonność, dzięki czemu nie będzie ono wchłaniać nadmiaru wody z zaprawy, co mogło by zmniejszyć jej przyczepność.

Jak przygotować zaprawę?

Zaprawa klejowa powinna być dostosowana do rodzaju podłoża. Częstym błędem jest stosowanie uniwersalnych klejów do wszystkich typów powierzchni, co skutkuje zmniejszeniem siły wiązania. Jednakowy skutek przynoszą próby modyfikacji składu kleju (np. przez dodanie cementu) lub zmiany konsystencji przez zastosowanie innych od zalecanych przez producenta proporcji mieszania produktu z wodą.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną

Warto wiedzieć, że przygotowana zaprawa ma ograniczony czas przydatności do użycia. (…) Jeśli produkt nie zostanie odpowiednio szybko zaaplikowany, jego właściwości klejące ulegają stopniowemu pogorszeniu – dodaje Alicja Giersz.

Zdarza się też, że przekraczamy czas, w którym klej zachowuje swoje właściwości po nałożeniu na podłoże. Jeśli zostanie przekroczony, wiązanie będzie słabsze lub płytka w ogóle się nie przyklei.

Nieruchomości
Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci
21 maja 2025

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa
21 maja 2025

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką
20 maja 2025

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób
20 maja 2025

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
20 maja 2025

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne
19 maja 2025

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »